W dniach 09 – 11 czerwca 2011 roku gościliśmy 11- osobową grupę uczniów wraz z opiekunami z partnerskiej Szkoły Podstawowej im. Maxa Kienitza w Britz w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

Program każdej naszej wymiany obejmuje zarówno imprezy o charakterze kulturalnym, krajoznawczym jak również oficjalne spotkania z organami samorządowymi. Program tegorocznego spotkania skupiał się wokół tematu:  „Wspólnie budujemy mosty”. Za organizację spotkania  odpowiedzialni byli Mirosław Gostomczyk i Jolanta Szuba dyrekcja Zespołu Szkół im. Kard. Ignacego Jeża w Tymieniu , Jolanta Piwko i  Mariola Drogosz, nauczyciele języka niemieckiego oraz Dorota Stryjewska, nauczycielka języka angielskiego. Zorganizowanie wymiany możliwe  było dzięki finansowemu wsparciu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. W tegorocznej wymianie młodzieży polsko – niemieckiej wzięło udział 11 uczniów naszej szkoły, którzy przyjęli gościa z Britz w swoich domach rodzinnych zapewniając mu zakwaterowanie, wyżywienie i różne atrakcje.
      Postaraliśmy się, aby nasi przyjaciele wyjechali zadowoleni z myślą, że na drugi rok znów się spotkamy.
      Chcieliśmy pokazać jak najwięcej. Oprócz wycieczki do Ustronia Morskiego w programie były wspólna lekcja plastyki nt. stolic obu państw, prelekcja nt. naszego regionu, quiz polsko – niemiecki, kalambury, wycieczka do Kołobrzegu wraz z rejsem statkiem pirackim po Morzu Bałtyckim oraz dyskoteka, które w znakomity sposób wpłynęły na wzajemną integrację. Jednakże szczególnym punktem programu był udział dzieci z Britz i Tymienia w XIV Gminnym Festiwalu Piosenki.
      Wspólny czas, który spędziliśmy pozwolił na wzajemne poznanie się, przyjaźnie, naukę języków obcych. Nasi przyjaciele z Britz chętnie uczyli się języka polskiego. To czas, który będzie procentował. W dniu wyjazdu nie mogliśmy się rozstać… pożegnaniom nie było końca.
      Nadrzędnym celem wymiany było zbliżenie się młodzieży polskiej i niemieckiej przez poznanie się na płaszczyźnie rodzinnej i szkolnej. Wymiana ta zamieniła niechęć w sympatie i szacunek dla odmienności kulturowej innego narodu. A jednocześnie poprawiliśmy umiejętności językowe w autentycznych sytuacjach życiowych.


Autorzy: Jolanta Piwko, Mirosław Gostomczyk